podstawa prawna
Podstawą prawną działania Sądu Polubownego prowadzonego przez Mediacja i Arbitraż spółka z o.o. jest artykuł 1157 kodeksu postępowania cywilnego, zgodnie z którym „jeżeli przepis szczególny nie stanowi inaczej, strony mogą poddać pod rozstrzygnięcie sądu polubownego spory o prawa majątkowe lub spory o prawa niemajątkowe - mogące być przedmiotem ugody sądowej, z wyjątkiem spraw o alimenty.”
Zgodnie z artykułem 1161 kpc, „poddanie sporu pod rozstrzygniecie sądu polubownego wymaga umowy stron, w której należy wskazać przedmiot sporu lub stosunek prawny, z którego spór wyniknął lub może wyniknąć.” Proponujemy stosowanie następującej klauzuli arbitrażowej: „Wszelkie spory wynikłe z niniejszej umowy lub w związku z nią, rozstrzygane będą ostatecznie przez Sąd Polubowny prowadzony przez Mediacja i Arbitraż spółka z o.o., zgodnie z regulaminem tego Sądu. Strony oświadczają, że znane są im skutki zapisu na sąd polubowny, w szczególności co do mocy prawnej wyroku sądu polubownego lub ugody przed nim zawartej na równi z wyrokiem sądu lub ugodą zawartą przed sądem po ich uznaniu przez sąd lub po stwierdzeniu przez sąd ich wykonalności.”
REGULAMIN SĄDU ARBITRAŻOWEGO PROWADZONEGO PRZEZ MEDIACJA I ARBITRAŻ SP. Z O.O.
(Regulamin z 11 września 2015 r.)
PRZEPISY OGÓLNE
§ 1
- Sąd Arbitrażowy prowadzony przez Mediacja i Arbitraż sp. z o.o. ma charakter stałego sadu polubownego. Sąd Arbitrażowy rozstrzyga sprawy w oparciu o Regulamin Sądu Arbitrażowego obowiązujący na dzień zawarcia klauzuli arbitrażowej.
- Sąd Arbitrażowy może również rozstrzygać sprawy ad hoc – na podstawie Regulaminu obowiązującego na dzień uzgodnienia zapisu na arbitraż ad hoc.
- Sąd Arbitrażowy w każdym wypadku ma prawo odmówić przyjęcia sprawy do rozstrzygnięcia.
§ 2
- Pracą Sądu Arbitrażowego kieruje Przewodniczący Sądu Arbitrażowego, wyznaczony przez Mediacja i Arbitraż sp. z o.o. może również wyznaczyć Zastępców Przewodniczącego Sądu Arbitrażowego, kierujących pracą Sądu Arbitrażowego pod nieobecność Przewodniczącego Sądu Arbitrażowego.
- Merytoryczne rozstrzygnięcia podejmowane są przez Skład Arbitrażowy wyznaczony do rozstrzygnięcia danej sprawy.
- Rozstrzygnięcia procesowe podejmowane są przez Przewodniczącego Sądu Arbitrażowego lub Skład Arbitrażowy.
- Wszelkie kwestie administracyjne wykonywane mogą być zarówno przez Przewodniczącego Sądu Arbitrażowego, Skład Arbitrażowy jak i Sekretarzy Sądu Arbitrażowego.
MIEJSCE ROZSTRZYGANIA
§ 3
- Miejscem rozstrzygania przez Sąd Arbitrażowy jest siedziba Mediacja i Arbitraż sp. z o.o., jej oddział lub inne miejsce wyznaczone przez Przewodniczącego Sądu Arbitrażowego.
SKŁAD SĄDU
§4
- Sąd Arbitrażowy rozstrzyga w składzie jednego arbitra. Przewodniczący Sądu Arbitrażowego może jednak postanowić o poddanie sprawy pod rozstrzygnięcie w składzie trzech arbitrów.
- Skład Arbitrażowy ustala Przewodniczący Sądu Arbitrażowego spośród arbitrów wpisanych na listę arbitrów Sądu Arbitrażowego.
- Wskutek ujawnienia się okoliczności poddających w wątpliwość bezstronność arbitra wchodzącego w skład orzekający, na wniosek samego arbitra, na zgodny wniosek stron oraz czasowej niezdolności arbitra do pełnienia obowiązków powyżej dwóch tygodni, Przewodniczący Sądu Arbitrażowego wyłącza arbitra od orzekania danej sprawie i powołuje jego następcę.
- Arbitrzy są niezawiśli. W zakresie rozstrzygnięć merytorycznych podlegają wyłącznie ustawom.
POUFNOŚĆ
§ 5
- Postępowanie przed Sądem Arbitrażowym jawne jest wyłącznie dla stron postępowania.
- Akta udostępnia się wyłącznie stronom, ich przedstawicielom ustawowym i pełnomocnikom procesowym oraz organom uprawnionym zgodnie z art. 1204 kpc.
- Przewodniczący Sądu Arbitrażowego, jego zastępcy, Arbitrzy i Sekretarze Sądu Arbitrażowego zobowiązani są do zachowania całkowitej tajemnicy o przebiegu postępowania przed Sądem oraz o wszystkich okolicznościach sprawy, o których dowiedzieli się w związku z postępowaniem.
POSTĘPOWANIE
§ 6
- Postępowanie przez Sądem Arbitrażowym jest jednoinstancyjne.
§ 7
- Sąd Arbitrażowy rozstrzyga sprawy na podstawie wniesionego doń powództwa.
- Pozew zawierać winien wskazanie klauzuli arbitrażowej uzasadniającej właściwość Sądu Arbitrażowego.
- Pozew powinien spełniać wymogi wskazane w 187 kpc (w postępowaniu przed Sądem Arbitrażowym nie stosuje się formularzy jak w postępowaniu uproszczonym). Ponadto pozew powinien wskazywać telefon i adres do korespondencji e-mail Powoda i jego pełnomocnika.
- Pozew zawierać winien wskazanie wszelkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie.
- Do pozwu dołączony winien zostać dowód uiszczenia opłaty sądowej.
- Do pozwu powinny zostać załączone odpisy, po jednym dla każdego z Pozwanych.
- W razie jakiegokolwiek braku, Sekretarz Sądu Arbitrażowego wzywa Powoda lub jego pełnomocnika do uzupełnienia braków w wyznaczonym terminie pod rygorem zwrotu pozwu. Postanowienie o zwrocie pozwu wydaje Przewodniczący Sądu Arbitrażowego.
- Po stwierdzeniu prawidłowości pozwu, Sekretarz Sądu Arbitrażowego wysyła odpis pozwu Pozwanemu, wskazując mu jednocześnie termin (nie krótszy jednak niż siedem dni) do ustosunkowania się do pozwu poprzez podniesienie wszelkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie – pod rygorem pominięcia ich w postępowaniu. Pismo wnoszone za pośrednictwem poczty uważa się za złożone w terminie jedynie wówczas gdy najpóźniej w ostatnim dniu wyznaczonego terminu nadane zostało ono listem poleconym a jednocześnie pismo nadane zostało mailem na adres mailowy Sądu Arbitrażowego wraz z podaniem operatora pocztowego u którego nadano przesyłkę i numeru przesyłki umożliwiającego śledzenie jej w systemie informatycznym operatora pocztowego.
- Jednocześnie z doręczeniem odpisu pozwu, Sekretarz Sądu Arbitrażowego zobowiązuje Pozwanego do wskazania telefonu i adresu do korespondencji e-mail Pozwanego i jego pełnomocnika.
- Po otrzymaniu odpowiedzi na pozew Sekretarz Sądu Arbitrażowego doręcza ją Powodowi, wskazując mu jednocześnie termin (nie krótszy jednak niż siedem dni) do ustosunkowania się do odpowiedzi na pozew poprzez podniesienie wszelkich twierdzeń i dowodów na ich poparcie – pod rygorem pominięcia ich w postępowaniu. Pismo wnoszone za pośrednictwem poczty uważa się za złożone w terminie jedynie wówczas gdy najpóźniej w ostatnim dniu wyznaczonego terminu nadane zostało ono listem poleconym a jednocześnie pismo nadane zostało mailem na adres mailowy Sądu Arbitrażowego wraz z podaniem operatora pocztowego u którego nadano przesyłkę i numeru przesyłki umożliwiającego śledzenie jej w systemie informatycznym operatora pocztowego.
- Po otrzymaniu odpowiedzi na powództwo lub jej braku w wyznaczonym terminie oraz po otrzymaniu pisma procesowego – zawierającego ustosunkowanie się Powoda do odpowiedzi na powództwo lub jego braku w wyznaczonym terminie, Przewodniczący Sądu Arbitrażowego wyznacza Skład Arbitrażowy do rozstrzygnięcia danej sprawy. Przy wyznaczaniu Składu Arbitrażowego, Przewodniczący Sądu Arbitrażowego uwzględni ewentualne zastrzeżenia co do bezstronności osób figurujących na liście arbitrów wniesione przez Powoda najpóźniej wraz z pozwem lub przez Pozwanego najpóźniej z odpowiedzią na pozew – jeżeli uzna je za uzasadnione. Późniejsze wnioski stron o wyłączenie arbitra w oparciu o okoliczności znane we wskazanych powyżej terminach są niedopuszczalne.
- Brak właściwości Sądu może być skutecznie podniesiony tylko przed wdaniem się w spór co do istoty sprawy.
- Skład Arbitrażowy ma kompetencje do rozstrzygania o właściwości Sądu Arbitrażowego, o istnieniu i ważności zapisu.
- Skład Arbitrażowy decyduje o wyznaczeniu rozprawy lub rozpatrzeniu sprawy poza nią na podstawie zgromadzonych dokumentów.
- Na rozprawie skład przeprowadza dowody inne niż przedłożone dokumenty. O terminie rozprawy Skład Arbitrażowy zawiadamia strony oraz ich pełnomocników co najmniej na 7 dni kalendarzowe wcześniej.
- W razie trzyosobowego Składu Arbitrażowego, po przeprowadzeniu rozprawy lub w razie rozstrzygania poza nią na podstawie zgromadzonych dokumentów, przeprowadza się naradę i głosowanie nad treścią wyroku. Wyrok zapada większością głosów.
- Wyrok wydaje się na piśmie. Wyrok doręcza się stronom.
- W razie cofnięcia powództwa – wskutek spełnienia przez pozwanego świadczenia już po wniesieniu powództwa, Skład Arbitrażowy wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania co do głównego przedmiotu sporu orzekając jednocześnie co do kosztów postępowania.
- W razie cofnięcia powództwa z przyczyn innych niż wskazane w §7.18 lub stwierdzenia iż dalsze postępowanie w sprawie stało się z innej przyczyny zbędne lub niemożliwe, Skład Arbitrażowy wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania.
POSTĘPOWANIE ZABEZPIECZAJĄCE
§ 8
- Na wniosek Powoda, Przewodniczący Sądu Arbitrażowego może wydać postanowienie o zabezpieczeniu dochodzonego przez Powoda roszczenia.
- Wydanie przez Przewodniczącego Sądu Arbitrażowego postanowienia o zabezpieczeniu dochodzonego przez Powoda roszczenia może zostać uzależnione od zabezpieczenia przez Powoda ewentualnej szkody pozwanego. O sposobie zabezpieczenia decyduje Przewodniczący Sądu Arbitrażowego.
POSTĘPOWANIE W SPRAWACH AD HOC
§ 9
- W razie wytoczenia przed Sądem Arbitrażowym powództwa ze stosunku prawnego do którego strony nie zawarły klauzuli arbitrażowej, Sekretarz Sądu Arbitrażowego wraz z przesłaniem pozwu Pozwanemu zwraca się z zapytaniem czy wyraża on zgodę na rozstrzygniecie sporu przez Sąd Arbitrażowy.
- Zgoda Pozwanego wyrażona zostać winna na piśmie.
- W razie braku zgody Pozwanego na rozstrzygnięcie sporu przez Sąd Arbitrażowy w terminie wyznaczonym przez Sekretarza Sądu Arbitrażowego (nie krótszym jednak niż siedem dni), Przewodniczący Sądu Arbitrażowego wydaje postanowienie w przedmiocie zwrotu pozwu Powodowi.
DORĘCZENIA
§ 10
- Doręczeń dokonuje się za pomocą listu poleconego na adres siedziby/zamieszkania Strony.
- Doręczenia na adres siedziby/zamieszkania jak również na adres wskazany w dokumencie zawierającym klauzulę arbitrażową uznaje się skuteczny również przez awizo.
- W razie wskazania przez Stronę adresu e-mail do korespondencji, doręczeń dokonywać można również w drodze korespondencji elektronicznej wysyłanej za potwierdzeniem odbioru, załączając do e-mail pisma w postaci osobnych plików. W przypadku doręczeń dokonywanych w drodze korespondencji elektronicznej, doręczenie uznaje się za skuteczne chwilą wskazaną w elektronicznym potwierdzeniu odbioru korespondencji, a przy braku takiego potwierdzenia z upływem siedmiu dni od daty nadania korespondencji elektronicznej.
OPŁATY
§ 11
- Postępowanie przed Sądem Arbitrażowym jest odpłatne.
- Opłata sądowa wynosi 4% wartości przedmiotu sporu – jednak nie mniej niż pięćdziesiąt złotych i nie więcej niż sto tysięcy złotych. Opłatę sądową netto zaokrągla się w górę do pełnej złotówki.
- W razie zwrotu pozwu w trybie §7.7 lub umorzenia postępowania w trybie §7.19, Sąd Arbitrażowy zwraca opłatę pomniejszoną o kwotę pięćdziesiąt złotych na pokrycie wydatków administracyjnych.
- Poza opłatą sądową, strony zobowiązane są do pokrycia kosztów związanych z przeprowadzeniem zgłoszonych przez nie środków dowodowych (przesłuchanie świadków, opinia biegłego, oględziny, eksperyment itd.) Nieuregulowanie zaliczki w terminie wskazanym przez Przewodniczącego Sądu Arbitrażowego skutkuje pominięciem wniosku dowodowego.
- Po zakończeniu postępowania, Sąd Arbitrażowy pobiera opłatę kancelaryjna w wysokości pięć złotych za każda stronę dokumentu o wydanie którego wnosi strona.
- Wszelkie kwoty pobierane przez Sąd Arbitrażowy wskazane zostały w wysokości netto, do której naliczyć należy podatek VAT w wysokości według stawki obowiązującej na chwilę naliczenia opłaty.
ORGANY SADU POLUBOWNEGO
- przewodniczący Sądu Polubownego – Piotr Bezat
- zastępca przewodniczącego Sądu Polubownego – Jarosław Kacprzak
- sekretarz Sądu Polubownego – Anna Kacprzak
LISTA ARBITRÓW
- Gabriela Cieślak-Bujalska
- Maciej Janicki
- Karolina Matuszewska
- Katarzyna Olkiewicz
- Andrzej Opalski
- Malwina Rajzer
- Jakub Sztafiński
- Wojciech Szurgot